Únor 2018 – L 9911 Sněhová vločka

Sněhová vločka, autor: Josef Lamka; datování: 1978; materiál: dřevo, průhledný plast, kov, kůže; rozměry: v = 51, 5 cm; hmotnost: 430 g.

Jedná se o soubor loutek vyrobených pro televizní seriál Československé televize „ Pohádky z květináče“. Tato taneční a loutková pohádka vypráví o tom, jak dostala kytička své jméno. Každý z třinácti dílů je pojmenován po jedné květině.

Loutka sněhové vločky je vyrobena ze dřevěného soustruženého kusu dřeva. Povrch je nabarven na bílo. Hlava a pánevní část mají kulatý tvar, ruce a nohy jsou kloubové, vytvořené z dřevěných oválných částí spojených kovovým/textilním kloubem. Soustružené jsou i ňadra. Kostým je vytvořený z čiré plastové fólie, na kterou je bílou barvou namalována vločka (radiální vzor). Sukně se skládá ze tří kruhových částí. Hlavu vločky zdobí čelenka vyrobená z čiré plastové fólie, na kterou je bílou barvou namalována vločka (radiální vzor). Kostým je oddělený od samotné loutky. Autorem loutky je Josef Lamka, český loutkový animátor, který pracoval pro Československou, později Českou televizi. Pohádková loutka vločky jse součástí  velkolepého daru paní Hany Lamkové. V současné době se připravuje výstava pohádkových loutek z ateliéru Lamkových, kde budete mít možnost vidět některé postavy z Večerníčků na živo.