Březen patří loutkám a divadlu!

20. 3. 201927. 3. 2019

Nadcházející týdny se ponesou ve znamení oslav loutek a divadla. V březnu slavíme nejen Světový den loutkářství (21. března), ale také Světový den divadla (připadá každoročně na 27. března) i Světový den divadla pro děti a mládež (20. března). Iniciátory oslav jsou mezinárodní nevládní divadelní organizace přidružené k UNESCO, a sice Mezinárodní divadelní ústav (ITI), Mezinárodní asociace divadel pro děti a mládež (ASSITEJ) a Mezinárodní loutkářské unie (UNIMA), které každoročně připravují poselství k těmto významným divadelním svátkům. Autorem prvního poselství k mezinárodnímu dni divadla byl Jean Cocteau, v roce 1994 poctila mezinárodní divadelní komunita tímto úkolem Václava Havla. 

Národní střediska všech tří organizací po celém světě koordinují v těchto dnech řadu aktivit spojených s propagací divadla, jeho hodnoty pro lidské společenství a jeho významu jako nositele pozitivních a stále aktuálních hodnot jako jsou láska, přátelství a vzájemné porozumění mezi národy bez ohledu ras, politického či náboženského přesvědčení nebo kultury.

Na letošní rok připadají oslavy 90. výročí založení UNIMA, které si v Praze připomeneme 7. června, kdy se uskuteční mezinárodní konference Význam UNIMA v 20. století a vize pro 21. století (Ministerstvo kultury) a vernisáž výstavy UNI...CO? UNIMA! 90 let, 101 zemí, 1 vášeň (Galerie Českých center). Pořadateli oslav jsou české středisko UNIMA, Institut umění – Divadelní ústav a Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi.