Magický svět loutek

2. 3. 2013

Stálá expozice Muzea loutkářských kultur

Jsem loutka. Mám mnoho podob, které se mění v průběhu staletí. Všechny spojuje jediné – žiji jen díky vám. Až když mne vy lidé vezmete do rukou, ožiji. Až když mi dáte svůj hlas, promluvím. Bez vás jsem nehybná a tichá, společně však můžeme prožít tisíc a jeden příběh.“

Vstupte do Magického světa loutek a nechte se vést od historie k moderně českého loutkářství. Nahlédněte do světa Orientu. Znovuotevřená stálá expozice Muzea loutkářských kultur je plná novinek!

Magický svět loutek

Magickém světě loutek vás provedeme historií českého loutkářství – od ušlechtilých marionet kočovných loutkářů, přes varietní (trikové) loutky, naivní tvorbu až do období moderny, tedy 1. poloviny 20. století, kdy byl stvořen Spejbl a nedlouho po něm také Hurvínek. Prohlédnete si tvorbu Jiřího Trnky, známého tvůrce loutkových filmů, ale také loutky Josefa Váchala, Vojty Suchardy, Aloise Šroifa a mnohých dalších. Budete obdivovat loutky i scénografii Františka Vítka k incenaci Enšpígl, jednoho z nejdůležitějších představení moderního českého loutkového divadla. V oddělení filmových loutek si sami vyzkoušíte základy filmové animace. Seznámíte se také s rodinnými loutkovými divadly, významným fenoménem první republiky. Prozkoumejte svět stínových loutek z Indonésie a Číny, marionet z Barmy či kathputlí z Indie.