Ptali jsme se - Michal Drtina

27. 4. 2021

Michal Drtina je člověk, který má rád loutky, amatérské i profesionální loutkáře či kritiky, kteří o loutkovém divadle píší. Už skoro deset let se podílí na přípravě festivalů, a to @Festival Loutkářská Chrudim a @Přelet nad loutkářským hnízdem. V rámci svých možností také hledá peněžní zdroje pro financování časopisu Loutkář, festivalů či kurzů pro amatérské loutkáře, občas napíše nějaký článek. Také rád fotí, nejraději divadlo. Kromě jiných aktivit s ním MLK vždy rádo připravuje doprovodný program v muzeu při Loutkářské Chrudimi. 

Co byste s největší pravděpodobností dělal, kdyby se ve Vašem životě neobjevily loutky?

Pravděpodobně bych zůstal manažerem IT, ale radši bych chtěl být truhlářem, instalatérem, zedníkem a pokrývačem. 

Kdybyste mohl být loutkovou postavou, která by to byla a proč?

Nechtěl bych být loutkou. Nemám rád drát v hlavě, prst v krku čempurit na rukách nebo se motat v nitích.

Inspirovala vás doba Covidová k nějakým novým projektům?

Konečně byl čas na tištěné vydání první části medailonků českých a slovenských loutkářů, na úpravu stránek pro Loutkářskou Chrudim, na uskutečnění prvního (a posledního) loutkového festivalu prostřednictvím ZOOM a YouTube.

Jaké superschopnosti jste v sobě objevil?

Často jsem na zabití za nadměrný optimismus... občas to udělá i radost... třeba loňská Loutkářská Chrudim. A co teprve letošní?! 

Jakou výstavu byste v našem muzeu připravil, kdybychom Vás o to požádali?

Výstavu loutek a scénografií zajímavých amatérských inscenací z posledních třiceti let. Myslím, že by byla skvělá, pokud by ji realizovalo MLK.