Ptali jsme se - Vladimír Sosna

26. 1. 2021

Přes 20 let pracoval Vladimír Sosna v plzeňském loutkovém divadle Alfa jako kulisák, loutkoherec a řezbář. V současnosti pořádá řezbářské kurzy. V loňském roce vedl řezbářský seminář v rámci festivalu Loutkářská Chrudim.

Co byste s největší pravděpodobností dělal, kdyby se ve Vašem životě neobjevily loutky?

Můj život by se jistě otočil směrem k lidem – baví mě s nimi být...   a taky ke dřevu – baví mě s ním pracovat a oživovat ho...  a… a už jsme zase u loutek – loutky jsou mi souzeny.

Kdybyste mohl být loutkovou postavou, která by to byla a proč?

Groot. Není to sice typická loutková postava, je tak trochu počítačově animovaná, ale její poselství je silné a zásadní: “JÁ jsem Groot – MY jsme Groot” 

(pozn. Groot je postava z filmu Strážci galaxie)

Inspirovala vás doba Covidová k nějakým novým projektům?

Ani ne... zkusil jsem vymyslet převratnou Echt Golden roušku, ale moc se neujala, a tak jsem se vrátil k tomu, co umím – řezat do dřeva.

Jaké superschopnosti jste v sobě objevil?

V průběhu života se nestačím divit, čeho všeho jsem schopen. Někdy ve světle a jindy v temnotě. Se superschopnostmi, tak jak tomu slovu rozumím já, se zatím míjím.

Jakou výstavu byste v našem muzeu připravil, kdybychom Vás o to požádali?

Výstavu loutek "amatérských řezbářů" z kurzů, které pořádám. Jsou to lidé, kteří mají různé profese, ale našli v sobě chuť a odvahu dloubnout do dřeva, aby zjistili, že mají dar. Pod jejich rukama vznikají jedinečné loutky, loutky ze srdce.