Vyrobte si sovičku

26. 12. 2020

V rámci naší domácí dílny jsme si tentokrát vyrobili jednoduchou loutku sovy, která při zatahání za provázek roztáhne křídla. Aby vše fungovalo, je potřeba přesnějšího vyměření ! Levá strana stejná jako pravá, jen zrcadlově obrácená. Existuje případně jednodušší varianta loutky, která pohybuje jen jednou částí těla, např. slon s chobotem, pejsek s ocáskem, kůň s hlavou apod. 

Budete potřebovat karton, nůžky – malé i velké, fixky, provázek, korálek, lepidlo, vzorové spony a... trpělivost se vždy hodí! 

1. Na tvrdý karton si nakreslíme tělo sovy a vystřihneme. 

2. Zvlášť si nakreslíme křídlo sovy a podle prvního obstřihneme druhé, aby byla křídla souměrná. 

3. Vyměříme si, jakna zadní část těla sovičky umístit křídla, aby se při zvedání vzájemně nepřekrývala. Případně křídla nůžkami doupravíme.

4. Na obou křídlech a těle propíchneme dírku v místech, která jsou vhodná jako středobod otáčení. (Horní část necháme volnou, tam bude umístěn provázek.)

5. Připevníme křídla v místě propíchnutí vzorovou sponou.

6. Pokud chceme, vytvoříme sovičce oči. Z druhé strany těla sovy, než jsou křídla, zkusíme odhadnout pozici a velikost očí tak, aby v místě prostřihnutí byla stále na pozadí křídla a my tak mohli nakreslit oči, které se hýbou.

7. Jakmile jsme našli vhodné místo pro oči, vystřihneme kolečka. 

8. Připevníme provázek – otočíme sovičku čelem dolů. Křídla dáme do výchozí polohy (připaažené) – na vrchní část křídel propíchneme dírky a provlékneme provázek.

9. Provázky spojíme např. uzlíkem. Celý provázek necháme viset dolů a zatížíme korálkem. 

10. Aby se provázek volně nehýbal, vytvoříme pro něj papírový "tunel", na zadní část sovy, do spodní části přilepíme na krajích proužek kartonu.

11. Otočíme sovičku čelem k sobě a vyzkoušíme, jak fungujou křídla - případně doladíme navázání provázku.

12. Nakonec si sovičku ozdobíme a dokreslíme i oči. Při kreslení očí opět sově křídla připažíme a zorničky nakreslíme tak, aby koukala vzhůru - pohybem křídel se automaticky zornice posouvají dolů, možná i úplně zmizí.