Vyrobte si stínovku

6. 2. 2021

V dnešním pokračování našich online workshopů si s námi můžete vyrobit stínovou loutku. Třeba autíčko s ježčím pasažérem.

Co budeme potřebovat na výrobu: černá čtvrtka, nůžky, manikúrní nůžky (řezák), světlá pastelka, tavná pistole, aranžovací (tuhé) dráty nebo špejle, vzorové spony (popř. patentky, kousek drátu apod.)

Co budeme potřebovat na scénu: lapička, prostěradlo či plátno (lze použít i balicí papír)

  1. Vymyslíme si loutku - může to být zvířátko nebo cokoliv vás napadne. My jsme vyráběli auto. Promyslete si, která část dané loutky bude pohyblivá.

  2. Pastelkou si na černou čtvrtku předkreslíme loutku.

  3. Vystřihneme. Manikúrními nůžkami prostříháme všechna místa, která chceme, aby ve stínohře byla vidět. Tato místa můžeme také vyřezat.

  4. Část, kterou chceme mít pohyblivou odstřihneme a překreslíme na černou čtvrtku tak, abychom jí přikreslily ještě kousek, který budeme vzorovou sponou (popř. patentkou) připevňovat k loutce. Poté daný díl vystřihneme.

  5. Připevníme pohyblivou část k loutce - obě části dáme na sebe tak, aby seděly a uděláme v nich malé dírky. Spojíme obě části vzorovou sponou.

  6. Nyní připevníme ovládací tyčky - ideální je, aby tyčky mířily jakoby kolmo k loutce, loutka se pak lépe ovládá.

  7. Tyčky tvoří drát, který na konci ohneme, aby nám vznikla plocha pro přilepení. Lepíme tavnou pistolí na obě části (loutku i pohyblivou část).

 

Jak si vytvoříme scénu? Můžeme použít různé věci, které máme doma - např. dvě židle, stůl, futra dveří apod. Mezi tyto předměty napneme plátno a připevníme. Poté na plátno posvítíme lampičkou. Tak nám vznikla scéna. Loutkou hrajeme mezi lampičkou a plátnem. Diváci sedí před plátnem.