Cesta za světlem

21. 3. 20227. 1. 2024

Výstava nazvaná „Cesta za světlem“ s podtitulem "Luminiscenční loutky divadla Blackwits" návštěvníkům představuje umělecký projekt Ivana Krause a Naděždy Munzarové. 

Manželé, novinář a scénárista Ivan Kraus a jeho žena, výtvarnice, režisérka a loutkoherečka Naděžda Munzarová, odešli po okupaci Československa v roce 1968 do zahraničí. Aby se uživili, vystřídali různá zaměstnání, která ale vždy dokázali skloubit s autorským loutkovým divadlem nebo v případě Ivana Krause s literární tvorbou. Potřeba společné umělecké práce během nelehkých prvních let v exilu našla své naplnění ve velmi úspěšném autorském projektu černého divadla nazvaného Blackwits. Název vznikl jednoduchým spojením anglického slova „black“ (černý) a německého „die witz“ (vtip).

Blackwits vytvářeli krátké vtipné skeče, s nimiž vystupovali v rámci varietních představení nebo televizních programů pro děti a mládež. Během své bohaté umělecké kariéry Blackwits odehráli v letech 1975 - 2017 více než 14 a půl tisíce představení. Díky spojení překrásných loutek Naděždy Munzarové a osobitému humoru Ivana Krause si Blackwits získali obrovské množství příznivců. Hostovali na scénách mnoha prestižních divadel či kabaretů, jako např. Olympia či Crazy Horse (Paříž), Folie Russe (Monako), GOP Varieté-Theater (Hannover), Apollo (Düsseldorf) nebo Tigerpalast (Frankfurt nad Mohanem). Na televizních obrazovkách je mohli vidět diváci ve více než 80 zemích světa. 

Cesta za světlem