Kašpárkova aktovka pokračuje

9. 11. 2020

Stejně jako na jaře pro vás přinášíme drobečky informací o loutkách a lidech kolem nich v cyklu nazvaném z Kašpárkovy aktovky. První díl je věnovaný některým typům loutek.

Jestlipak více, jaký typ loutek je u nás nejrozšířenější? Ano, uhodli jste je to marioneta.

Marioneta je loutka ovládaná shora, může být vedena drátem nebo nití. Do českých zemí a zbytku Evropy se marionety rozšířily z Itálie. Marioneta na drátě zdomácněla v českém loutkovém divadle již od dob kočovných loutkářů. Základem takové loutky je drát, který je připevněn k hlavě, či k zádům marionety a umožňuje tak její snadnější ovládání. K pohybu končetin a dalších částí slouží nitě. Marioneta na nitích je loutka vedená pouze za pomoci nití, což je velice náročné na práci loutkáře.

Nejjednodušší a nejbezprostřednější loutkou je bezesporu maňásek. 

Maňásek je jednou ze spodových loutek, protože se vodí rukou zespodu na rozdíl od takové marionety. Je jedním z nejjednodušších a nejrozšířenějších typů loutek. Může být roztomilou dětskou hračkou i neohroženým bojovníkem ve stylu kung-fu. Loutky tohoto typu využívá tradiční britské komediální divadlo Punch and Judy i francouzský Guignol, obrovskou světovou popularitu získali maňásci Jima Hensona ve slavné Muppet show.

A kdo z vás někdy slyšel o javajce?

Javajka patří mezi spodové loutky a je tedy vedena zespodu pomocí držadla a tyček ovládajících ruce podobně jako indonéské stínové loutky - wayangy. S Indonézií je ostatně spojen i její poněkud nezvyklý název, který získala podle indonéského ostrova Jávy, kde se do současnosti s tímto typem loutek hraje. V českých zemích se javajky objevují již v období I. republiky, avšak masového rozšíření a největší popularity v našich podmínkách se dočkala ke konci 40. let 20. století pod vlivem sovětských loutkářů.